konut etiket arşivi

2020’de Konut Sektörünü Neler Bekliyor?

BuLazım No Comments

Uzmanlar Gayrimenkul sektörünün 2016 yılı itibarıyla kabuk değiştirmeye başlamış olduğu görüşündeler. 2019 yılında da oldukça hissedilen bu yenilenme sürecinde; sektörün ‘Sat- Yap’ sürecinden ‘Yap-Sat’ sürecine yönelmiş durumda olduğu gözlemlenmektedir.

2020 yılına ait konut satışlarındaki beklenti, satışların tamamlanmış sıfır konut ve ikinci el konutta olacağı yönünde. Yabancıya satışta ise Çin’in daha çok konuşulacağı yönünde görüşler ön planda.

2020 yılında konut satışlarının zorlanabileceği iki ana konu olabileceğini belirten uzmanlar, yükselen inşaat maliyetlerine ve mevcut konut stokunu eritmenin zorluğuna dikkatleri çekti.

Özellikle son bir iki yıldır yaşanan gelişmelerin nihai tüketiciyi biraz daha temkinli davranmaya yönelttiğini belirten uzmanlar, bunun tamamlanmış konut satışlarına yönelimi artıracağını söyledi.

Bitmiş konut stokunu fiyat anlamında düşündüğümüzde, değeri görece yüksek olan bölgelerde yeni konut stoku deprem nedeniyle tercih sıralamasında ilk olacak iken, fiyat açısından bakıldığında ise uzmanlar eski yapılara talebin bazı semtlerde canlı kalacağı konusunda görüş bildirmektedirler.

Ülkemizde önemli bir inşaat yapma metodu olarak görülen hasılat paylaşım metodunun 2020 için çok geçerli olmayacak gibi görünüyor.

19 Eylül 2018 tarihinde vatandaşlık hakkı için konut edinme alt sınırının 250.000 USD’ye indirilmesiyle birlikte yabancı satışlarında önemli hareketlilik olmuştu. Yabancı satışlarında 2018 ile 2019 yılını kıyasladığımızda Çin vatandaşlarının konut alımında bir hareketlenme olduğunu görüyoruz. Çin dışında konut alım adetlerinde İran, Libya, Yemen, Cezayir ve Filistin ülkelerinde gözle görünür artış oranlarını gözlenmekte olup bu trendin 2020 yılında da devam edebileceği düşünülmektedir.

Tapu harcı indirimi ne zaman bitecek?

BuLazım No Comments

Tapu harcı indirimi için son gün 31 Aralık 2018!

Tapu harcı ödemesinden  hem alıcı hem de satıcı sorumludur.

Tapu hacı söz konusu taşınmazın satış bedelinin yüzde (%) 2’si kadardır. Mesela; 200 bin TL değerindeki bir ev satışı yapıldığında (%) 2’si olan 4 bin TL, hem alıcı hem de satıcı tarafından tapu harcı olarak tapu dairesine ödenir.

Ülke ekonomisinin ve özelde de inşaat sektörünün içinde bulunduğu durumun dikkate alınarak hareketlendirilmesi adına %2 oranındaki harç bedeli yüzde (%)1,5’a düşürülmüştü. Bu indirimden faydalanabilmek için son gün 31 Aralık 2018.

Hayalinizdeki evi bekletmeyin!

www.bulazim.com’a talebinizi bırakın eviniz sizi bulsun!

 

 

Tapu ve kadastroda yeni dönem!

BuLazım No Comments

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Tapu ve kadastroda yeni dönem!

Sistemlerinde yapılan değişiklikle ilgili konuşan Kayseri Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Erdoğan Büyükboyacı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu sahiplerinin taşınmazlarını,  müdürlüklere gitmeden internet üzerinden yönetebileceği web-tapu sistemini hayata geçirdi. Büyükboyacı, “E-devlet doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek uygulamada sisteme girenler taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek. Tapu sahibi devir işlemleri öncesinde başvurularını web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek. Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek” ifadelerini kullandı. Büyükboyacı şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımız https://portal.tkgm.gov.tr adresinden e-devlet şifresiyle giriş yaparak web-tapu uygulamasına ulaşabileceklerdir. Vatandaşlarımız web-tapu uygulamasında bulunan tapu bilgisi al seçeneği ile taşınmazlarına ait takyidatlı tapu bilgilerini görüntüleyebilecekler, yetki ver seçeneği ile istedikleri taşınmazla ilgili başka birisine yetki verebilecekler, başvuru yap seçeneği ile Tapu Müdürlüğüne gitmeden başvurularını yapabilecekler ve gerekli belgeleri taratarak sistem üzerinden gönderebilecekler. SMS ile bildirilen tapu harcı ve döner sermaye ücretini online olarak yatırarak Tapu Müdürlüğü tarafından imza için SMS ile bildirilecek randevu saatinde Tapu Müdürlüğü’ne giderek işlemlerini tamamlayabileceklerdir. Beyan tesis et seçeneği ile de dolandırıcılara ve sahteciliğe karşı Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden sistem üzerinden taşınmazları üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması için beyan verebileceklerdir.”

 

KAYNAK: http://www.milliyet.com.tr/tapuda-yeni-sistem-basladi–ekonomi-2526144/