2020’de Konut Sektörünü Neler Bekliyor?

2020’de Konut Sektörünü Neler Bekliyor?

BuLazım No Comment
Genel

Uzmanlar Gayrimenkul sektörünün 2016 yılı itibarıyla kabuk değiştirmeye başlamış olduğu görüşündeler. 2019 yılında da oldukça hissedilen bu yenilenme sürecinde; sektörün ‘Sat- Yap’ sürecinden ‘Yap-Sat’ sürecine yönelmiş durumda olduğu gözlemlenmektedir.

2020 yılına ait konut satışlarındaki beklenti, satışların tamamlanmış sıfır konut ve ikinci el konutta olacağı yönünde. Yabancıya satışta ise Çin’in daha çok konuşulacağı yönünde görüşler ön planda.

2020 yılında konut satışlarının zorlanabileceği iki ana konu olabileceğini belirten uzmanlar, yükselen inşaat maliyetlerine ve mevcut konut stokunu eritmenin zorluğuna dikkatleri çekti.

Özellikle son bir iki yıldır yaşanan gelişmelerin nihai tüketiciyi biraz daha temkinli davranmaya yönelttiğini belirten uzmanlar, bunun tamamlanmış konut satışlarına yönelimi artıracağını söyledi.

Bitmiş konut stokunu fiyat anlamında düşündüğümüzde, değeri görece yüksek olan bölgelerde yeni konut stoku deprem nedeniyle tercih sıralamasında ilk olacak iken, fiyat açısından bakıldığında ise uzmanlar eski yapılara talebin bazı semtlerde canlı kalacağı konusunda görüş bildirmektedirler.

Ülkemizde önemli bir inşaat yapma metodu olarak görülen hasılat paylaşım metodunun 2020 için çok geçerli olmayacak gibi görünüyor.

19 Eylül 2018 tarihinde vatandaşlık hakkı için konut edinme alt sınırının 250.000 USD’ye indirilmesiyle birlikte yabancı satışlarında önemli hareketlilik olmuştu. Yabancı satışlarında 2018 ile 2019 yılını kıyasladığımızda Çin vatandaşlarının konut alımında bir hareketlenme olduğunu görüyoruz. Çin dışında konut alım adetlerinde İran, Libya, Yemen, Cezayir ve Filistin ülkelerinde gözle görünür artış oranlarını gözlenmekte olup bu trendin 2020 yılında da devam edebileceği düşünülmektedir.

Comments

comments

Bir cevap yazın