türk vatadaşlığı almak etiket arşivi

Tapu Harcı İndirimi 31 Aralık 2019’a Kadar Uzatıldı!

BuLazım No Comments

Herkese Merhaba,

Daha önceki yazılarımızda da pek çok kez sizlerle paylaştığımız üzere, tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de ciddi bir yavaşlama söz konusu. Gayrimenkul arzındaki fazlalık, ekonomik çekinceler ve yüksek inşaat maliyetleri derken gayrimenkul fiyatları yüksek fakat alım-satım işlemleri düşük seviyelerde gerçekleşti.

2018 yılında döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artış inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatları 2018’in ilk 9 ayında önceki yıla göre bina sayısı bazında % 41,4 azalırken, yüz ölçümü % 55,1, daire sayısı % 58,6 oranında azaldı.

Ayrıca konut kredisi faizlerinin yıl içinde % 3,2 seviyelerini kadar yükselmesi de gayrimenkul sektörüne büyük darbe vurdu.

Ekonomisi büyük ölçüde inşaat sektörü üzerine yüklenmiş olan ülkemizde, devlet ekonomiye canlılık kazandırabilmek için pek çok önlemler aldı ve yeni uygulamalara başladı.

Bu uygulamalardan biri hükumetin yabancıların Türk vatandaşlığı kanununda değişiklik ile almak için karşılamak zorunda olduğu mali yatırım kriterlerini düşürmesi oldu. Daha önce 1 milyon ABD Doları olan vatandaşlık alabilme bedeli, 19 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre, 250.000 ABD Doları’na  indirildi. (3 yıl satmamak kaydı ile ülkemizden minimum 250.000$ tutarında taşınmaz satın alana yabancılar Türk Vatandaşlığına kabul ediliyor.) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının “ucuzlamasıyla” 2018’in  ilk 11 ayında yabancılar 35 bin 103 adet konut satın alırken, en çok tercih edilen kent 12 bin 100 adet ile İstanbul oldu.

İlk kez ev alacakların açacağı konut hesabına yapılacak devlet katkısı 20 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarıldı.

Tapu harcı ve KDV indirimleri, 21 Mart 2019’da çıkan kararname ile 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı!

Bir diğer uygulama ise alım-satım işlemlerinde devlete ödenen vergi ve tapu harçlarında indirime gidilmesi oldu.

Hem alıcının hem de satıcının sorumluluğunda olan tapu harçları söz konusu taşınmazın satış bedelinin yüzde (%) 2’si kadardır. Mesela; 200 bin TL değerindeki bir ev satışı yapıldığında (%) 2’si olan 4 bin TL alıcı diğer (%) 2’si olan 4 bin TL de satıcı tarafından tapu harcı olarak tapu dairesine ödenmektedir.

Ülke ekonomisinin ve özelde de inşaat sektörünün içinde bulunduğu durumun dikkate alınarak hareketlendirilmesi adına %2 oranındaki tapu harç bedeli yüzde (%)1,5’e düşürülmüştü. 2018’de uygulanmaya başlanan bu tapu harcı ve KDV indirimleri, 21 Mart 2019’da çıkan kararname ile 31 Aralık 2019’a kadar uzatıldı.