emlak vergisi etiket arşivi

Emlak vergilerine zam geliyor!

BuLazım No Comments

Konut ve arsalardan senede iki taksitle alınan emlak vergilerini artıracak yeni bir sisteme geçiliyor. Kalkınma planına göre birden fazla konutu olanların ödeyeceği tapu harçları da yükselecek.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve TBMM ye sunulan 11’inci Kalkınma Planı’nda ev ve arsa gibi gayrimenkulü olanların vergi yükünü artıracak kritik düzenlemeler bulunuyor. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, emlak Vergisi sisteminin değiştirilmesini öngören planın hayata geçirilmesi durumunda ev ve arsa gibi gayrimenkullerden senede iki taksitle alınan emlak vergileri çok daha yüksek tutarlara çıkarılacak. Ayrıca iki ve daha fazla konut sahibi olan vatandaşların ödeyeceği tapu harçları da yükselecek.

Kalkınma Planı, önümüzdeki dönemde konut sahipliğiyle gayrimenkul alım ve satımları tıpkı ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi pahalı hale getirilerek cazip olmaktan çıkaracak bazı düzenlemeler içeriyor. Plana göre, yerel yönetimlerin mali yapılarını güçlendirmek amacıyla öz gelirlerini artırmaya yönelik olarak Belediye Gelirleri Kanunu’nda bazı değişiklikler yapılacak. Yerel yönetimlerin en önemli gelir kaynaklarından birini de emlak vergileri oluşturuyor.

Kaynak: https://emlakkulisi.com/emlak-vergilerine-zam-geliyor/610771

2018 Emlak Vergisi

BuLazım No Comments

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

2018 yılında emlak vergisi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2018 ile 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında ikinci taksit ödemeleri ise 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılabilir.

Emlak vergisini zamanında ödemeyen mülk sahibi kanunun öngördüğü oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Ödemelerdeki aksamaların devamı durumunda, belediye mülkün tapu kaydına haciz kaydı koydurabilir ve mülk satılırken cezaları ödenir.

2018 yılı içerisinde gayrimenkul satın alan kişilerin vergi ödeme sorumluluğu 2019 yılında başlayacak olsa da gayrimenkul sahipleri, 2018 yılı sonuna kadar beyanname vermekle yükümlü olacak.

Emlak Vergisi Ödemeleri Nerede Yapılır?               

Emlak vergisi ödemeleri, belediyelerde, anlaşmalı bankaların ve ATM ve internet şubelerinden , e-belediye ve PTT havalesi ile  yapılabiliyor.

 

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

BuLazım No Comments

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Emlak vergisi mülkün bağlı olduğu belediyeye her yıl iki eşit taksit halinde ödenir.
Birinci taksit 01 Mart – 31 Mayıs, ikinci taksit 01- 30 Kasım tarihleri arasındadır. Emlak vergisi kanununa göre, Vergi değeri, mükellefiyetin başlangıç yılını takip eden yıldan itibaren her yıl bir önceki yıl vergi değerinin, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca aynı yıl içinde tespit edilen yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde artırılması suretiyle bulunur. Belediyeler vergileri kendi kendilerine artırıp yükseltemezler. Emlak vergisini zamanında ödemeyen mülk sahibi kanunun öngördüğü oranda gecikme cezası ödemek zorundadır. Ödemelerdeki aksamaların devamı durumunda, belediye mülkün tapu kaydına haciz kaydı koydurabilir ve mülk satılırken cezaları ödenir.

Emlak vergisi itirazı için son gün bugün (7 Eylül 2017)

BuLazım No Comments

Emlak vergisine itiraz süresi bugün sona eriyor. Emlak vergisi miktarına itirazı olan vatandaşlar 7 Eylül (Bugün) mesai bitimine kadar dava açabilecek. Belediyelerin emlak vergisi takdir komisyonları tarafından belirlenen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi bugüne kadar uzatılmıştı.
Belirlenen emlak vergisinin gerçekçi ve yüksek tutarda tespit edildiğini düşünen vatandaşların vergi mahkemesine bugün mesai bitimine kadar itiraz davası açması gerekiyor. Dava açılmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

KAYNAK: http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/emlak-vergisi-itirazi-icin-bugun-son-2002554/